HARKHABAR.NET

اونس طلا1839.1
مظنه4,847,000
18 گرم1,118,900
ارزش سکه10,920,291
قدیم (بهار)11,300,000
جدید (امامی)12,070,000
نیم6,270,000
ربع4,250,000

پشت پرده کاهش قیمت سکه و طلا

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه با عرضه سنگین ارز از سوی بانک مرکزی در بازار، قیمت دلار با کاهش روبرو شده است، گفت: همین علت نیز باعث شده که قیمت طلا و سکه در بازار داخل نیز با کاهش روبرو شود

به گزارش سایت طلا به نقل از فرارو،بعد از اینکه قیمت ارز در دو روز اخیر روند نزولی به خود گرفت، این مسئله در بازار سکه و طلا نیز نمود عینی به خود گرفت و قیمت‌ها را با نزول روبرو کرد، به نظر می‌رسد این روند کاهش قیمت‌ها تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشته باشد.

 برخی از معامله‌گران عنوان می‌کنند انتخابات امریکا  طی دو هفته آتی برگزار می‌شود و در شرایط کنونی ریسک بالایی دارد که مانند گذشته با سرعت زیادی اقدام به خرید دلار کرد. اگر این موضوع صحت داشته باشد، سرعت رشد قیمت دلار حداقل طی ۲ هفته آتی باید کمی کاهش پیدا کند، خصوصا اینکه بازار در هفته‌های اخیر با رشد شدید، از نرخ‌های تعادلی خود تا حد زیادی فاصله گرفته است.
در این میان برخی از معامله‌گران عنوان می‌کنند احتمال پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا وجود دارد و این مساله می‌تواند روند قیمت‌ها را در بازار آزاد دلار تغییر دهد. البته احتمال ماندن ترامپ در کاخ سفید هم وجود دارد، ولی افزایشی‌های بازار قبل‌تر با چنین انتظاری نوسان‌گیری‌های خود را انجام داده‌اند.
در واقع بخش زیادی از رشد قیمت دلار در هفته‌های اخیر ناشی از پیش‌خور شدن ریسک ماندن ترامپ در کاخ سفید بوده است. البته ورود سرمایه از بازار‌های موازی هم در رشد قیمت دلار اثرگذار بوده است و البته بالا رفتن تنش‌های سیاسی به‌دلیل تشدید تحریم‌ها.
در چنین شرایطی، به‌نظر می‌رسد آنچه بعد از انتخابات آمریکا روند بازار را تعیین می‌کند، بیشتر سیاست‌های اقتصادی داخلی است. هر چقدر سیاست‌هایی به کار گرفته شوند که نقدینگی را افزایش داده و انتظارات تورمی را بالا ببرند، اقتصاد کشور بیشتر رو به سوی نوسان می‌رود و نرخ ارز و سکه هم از آن مستثنی نخواهد بود. با این حال، انضباط پولی می‌تواند حتی اثرات پیروزی ترامپ را محدود کند. به‌طور خلاصه بازار تا دو هفته آینده تحت‌تاثیر انتخابات آمریکا خواهد بود و پس از آن، روند‌ها وابسته به سیاست‌های اقتصادی داخلی قرار خواهند گرفت.
 

کاهش قیمت دلار دلیل اصلی کاهش قیمت طلا و سکه است
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه با عرضه سنگین ارز از سوی بانک مرکزی در بازار، قیمت دلار با کاهش روبرو شده است، گفت: همین علت نیز باعث شده که قیمت طلا و سکه در بازار داخل نیز با کاهش روبرو شود، تا هر زمانی که این مدیریت ادامه پیدا کند، از سوی بانک مرکزی نرخ سکه و طلا در بازار داخل نیز کاهش خواهد یافت.
وی افزود: واقعا این امیدواری وجود دارد با مدیریتی که وجود دارد، بازهم شاهد کاهش نرخ‌ها در بازار داخل باشیم، این در حالیست که در چنین شرایطی که قیمت‌ها دارای نوسان زیادی است، خرید و فروش به کم‌ترین میزان خود می‌رسد، در حالیکه ما به عنوان اتحادیه دوست داریم، قیمت‌ها دارای ثبات باشد و تنها در یک محدوده منطقی نوسان داشته باشد، تا آن کسی که می‌خواهد خرید و فروش داشته باشد، بتواند قطعی تصمیم خود را بگیرد و دائم نگران این نباشد، که قیمت‌ها ساعتی بالا و پایین شود.
محمدولی با اشاره به اینکه با افزاش قیمت طلا طی این مدت، تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به کمترین میزان خود رسیده بود، اظهار داشت: واقعا با توجه به این افزایش قیمت‌ها و به دلیل اینکه قدرت خرید مردم بسیار کاهش پیدا کرده بود، مردم در فشار شدید اقتصادی قرار گرفتند و طبیعتا طلا نیز، چون کالایی سرمایه‌ای و گران قیمت به حساب می‌آید، مردم از خرید آن صرف نظر کردند، اما بنده این امیدواری را دارم که با تلاش‌هایی که انجام می‌شود، بازار‌های مختلف کشور به ثبات برسد، تا مردم بتوانند، از این فشار‌هایی که به وجود آمده رهایی یابند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه تقاضا برای خرید سکه و طلای آبشده از ابتدای سال تاکنون بسیار زیاده شد، یادآور شد: مردم برای خرید سکه و طلای آبشده بسیار اشتیاق نشان دادند، در مورد سکه افزایش قیمت چند برابری که رخ داد، بسیاری را به این سمت کشاند که در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، به دلیل بازدهی بالایی که سکه نصیب دارندگان خود کرد، در مورد طلای آبشده نیز عدم اخذ اُجرت و مالیات بر ارزش افزوده، حاشیه سود این نوع از طلا برای مردم بیشتر شد و به همین علت تقاضا برای خرید آن نیز رو به فزونی نهاد.

خرید طلای آبشده ریسک بالایی دارد
وی با تاکید بر اینکه خرید طلای آبشده با ریسک بسیار بالایی روبرو است، بیان داشت: به دلیل اینکه برای طلای آبشده هیچ گونه سند و فاکتور رسمی صادر نمی‌شود، خرید وفروش آن دارای ریسک است، زیرا اگر خدای ناکرده در عیار و یا وزن آن مشکلی وجود داشته باشد، خریدار نمی‌تواند از فروشنده شکایت کند، بنابراین مردم برای خرید طلای آبشده یا خام باید بسیار دقت کنند، زیرا ممکن است درصورتی که در این کار تخصص نداشته باشند، با ضرر و زیان روبرو شوند که جبران کردن آن نیز بسیار سخت و یاحتی غیرممکن خواهد بود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه علاوه بر نرخ دلار در بازار داخل، قیمت اونس جهانی، نیز بر روی قیمت طلا و سکه در بازار داخل بسیار تاثیرگذار است، گفت: طی چند وقت اخیر قیمت طلا در بازار‌های جهانی با نوسان در محدوده ۱۹۰۰ دلار همراه بوده، که این مسئله بر روی بازار داخلی ما تاثبر داشته، از این جهت که وزن اثر گذاری قیمت جهانی را بر روی نرخ‌های داخلی کم کرده و از طرف دیگر به دلیل افزایش مدام دلار، وزن ارز را بالا برده، حال در چنین شرایطی شاهد هستیم با کاهش قیمت دلار، بهای سکه وطلا در بازار داخل نیز نزولی شده است.
محمدولی افزود: در حال حاضر مهم‌تریم عاملی که می‌تواند قیمت جهانی طلا را در مسیر صعود قرار دهد، ادامه وضعیت بحرانی ویروس کرونا است، طی هفت ماه اخیر طلا در بازار‌های جهانی از قیمت ۱۴۰۰ دلار در هر اونس به بالای ۱۹۰۰ دلار افزایش پیدا کرده، زیرا که کرونا باعث به وجود آمدن رکود اقتصادی در بسیاری از کشور‌های جهان شده و همین موضوع انگیزه سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی فیریکی ارزشمند از جمله طلا با افزایش روبرو کرده است. حال اگر کرونا بخواهد همچنان در وضعیت فعلی باقی بماند، این مسئله برای طلا نیز می‌تواند به عنوان یک محرک باشد، حال باید دید که واکسن کرونا چه زمانی به بازار خواهد آمد، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، این مسئله به بازار طلا شوک کاهشی وارد خواهد کرد.
 

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
5 0

ehsanz یک ماه میگه :

تاریخ: 1399/07/29 ساعت 16:13
همه اش بازی دولته که تا انتخابات مردم بترسن برن با قیمت پایین بفروشن و بعد انتخابات دوباره گرون میکنن و مردم میریزن میخرن!


پر بحث ترین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
آخرین قیمت ها
15:41 1399/09/15
اونس طلا ۱۸۳۹.۱
مظنه بازار تهران ۴,۸۴۷,۰۰۰
طلای 18 عیار ۱,۱۱۸,۹۰۰
قیمت سکه
طرح قدیم ۱۱,۳۰۰,۰۰۰
طرح جدید ۱۲,۰۷۰,۰۰۰
نیم سکه ۶,۲۷۰,۰۰۰
ربع سکه ۴,۲۵۰,۰۰۰
سکه گرمی ۲,۳۵۰,۰۰۰
دلار ۱۲۸۵۰
درهم ۰
یورو ۱۴۷۰۰
نفت ۵۶.۱۸
نقره ۲۴.۲۶
پلاتینوم ۱۰۶۱
پالادیوم ۲۳۶۳
کد نمایش قیمت سکه و طلا در سایت
نمودار قیمت طلا